Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
23.12.2020

Neler Değişti Hayatta Diyanet TV’de

Diyanet TV’de ekranlara gelen "Neler Değişti Hayatta?" programının bu haftaki bölümünde "Salgın Sosyolojisi ve Toplumsal Etkisi" konuşuldu.

Diyanet TV’de yayınlanan "Neler Değişti Hayatta?" programının bu haftaki konusu, "Salgın Sosyolojisi ve Toplumsal Etkisi" oldu.

Pandeminin farklı yönleriyle ele alındığı programda, Sosyolog Prof. Dr. Tevfik Erdem, "Koronavirüsle birlikte hayatımızda neler değişti?", "Salgın sonrası sürece toplum nasıl uyum sağlamalı?", "Uzaktan eğitim dönemi bir neslin eğitimini nasıl şekillendirdi?" sorularına cevap verdi.

Erdem, pandemi sürecinde evde geçirilen zamanla ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Biz evimize kapandığımızda, elimizdeki cep telefonunun bize sunduğu siber âlemle karşı karşıyayız. Televizyonun bize sunduğu enformasyon bombardımanı ile karşı karşıyayız. Cep telefonumuz, televizyonun ve özel platformların bize sunduğu diziler, bilgiler, filmler, aktüel programlar bizi aslında kendimizle baş başa bırakmıyor. Belki bu yüzden biz evimize kapanıyoruz ama bence tefekkürden uzak, kendine zaman ayıran insan değil, daha çok malumat edinen ve enformasyon bombardımanıyla karşı karşıya kalan bireyler haline geliyoruz.

Kamusal alanla özel alan arasındaki ayrımın muğlak hale dönüştüğü bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Koronavirüs bizi kamusal alanın dışına itti. Bizi; özel alanımıza, kendi evlerimize hapsetti. Ama biz kendi evlerimizde, kendi özel alanımızda olmuyoruz bazen. Bize ait mahrem bir alanın içerisinde görünmekle birlikte, aslında az önce bahsettiğim televizyon, cep telefonu, internet sayesinde biz kendi özel mahrem alanımızda kamusal alana doğru geçiş yapabiliyoruz. Dünyanın diğer bölgelerindeki bilgilerden haberdar oluyoruz. Başka insanlarla kendi özel alanımızda görüşebiliyoruz. Aslında fiziksel mesafe olarak eve kapanıyoruz ama eve kapandığımız andan itibaren siber uzay dediğimiz, uzayın içerisine girdiğimiz, çok farklı dediğimiz dünyanın içerisinde oluyoruz."

Programda ayrıca; "pandeminin bireyler arasında oluşturduğu ekonomik denge", "uzaktan eğitim döneminin toplumsal sonuçları" ve "salgın dönemi değişen alışkanlıklar" gibi konulara da değinildi.

“Neler Değişti Hayatta” her pazar 11.30’da Diyanet TV’de…​