Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
20.02.2020

Yunus, Anadolu İnsanının hem gönül hafızasıdır hem boy aynasıdır

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Farklı Bakış”ın bu haftaki bölümünde vefatının 700. yılında “Yunus Emre” ele alındı.

UNESCO 40. Genel Konferansı’nda 2020-2021 yılı için 59 Anma ve Kutlama Yıl Dönümü kabul edildi. Bu kapsamda, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü, Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü ve Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, “2020-2021 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri” programına alındı.

Diyanet TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan “Farklı Bakış” ta, vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programı’na alınan Yunus Emre’nin Anadolu irfanının kurucularından olduğuna dikkat çekildi. Prof. Dr. Turan Karataş’ın ve Prof. Dr. Hikmet Atik’in konuk olduğu programda, Yunus Emre’nin hayatı, Divan’ı, Ahlaki ve Dini görüşleri, şiirlerinde kullandığı dil ve üslubu etraflıca ele alındı.

“Yunus Emre, Türkçenin süt dişleridir”

Anadolu irfanının bütünleyici özelliğine vurgu yapan Karataş, Yunus Emre’nin bu kültürü inşa eden önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çekti.

Karataş, Yunus Emre’nin şiirlerinde ilk Türkçe örneklerini verildiğini söyleyerek “Yunus Emre, Türkçenin kapılarını açan ve Türkçenin süt dişleriyle ilk şiirlerini söyleyen büyük bir şahsiyettir.” dedi.

Atik ise Yunus Emre’nin Anadolu’da bilinen önemli bir şahsiyet olduğunu ifade ederek “Yunus Emre  herkesin mutlaka bir dörtlüğünü ezbere bildiği biridir.” ifadelerini kullandı.

“Yunus, Anadolu İnsanının hem gönül hafızasıdır hem boy aynasıdır”

Yunus Emre’nin şiirlerinde Anadolu kültürünü anlattığını söyleyen Karataş, “Yunus Emre Anadolu insanının hem gönül hafızasıdır hem boy aynasıdır.” dedi. Yunus Emre’nin işgal altındaki Anadolu topraklarında yaşamış halka manevi rehber olduğunu vurgulayan Karataş konuşmasında, “Yunus Emre döneminde yaşanan savaşlardan dolayı Anadolu’da büyük acılar vardı. İşte böyle acıların yaşandığı bir dönemde Yunus Emre manevi bir sorumluluk yüklendi.” ifadelerine yer verdi.

Tapduk, Yunus’un feyz aldığı bir şeyhtir”

“Tapduk Emre kimdir?” ve “Yunus Emre kimden feyz almıştır?” sorularının da cevap bulduğu programda Yunus Emre’nin yetiştiği dönemde Anadolu’da ilim, kültür ve sanat dünyası hakkında da değerlendirmeler de bulunuldu.

Tapduk Emre’nin Yunus’un feyz aldığı bir şeyh olduğunu vurgulayan Karataş, “Tapduk Yunus’un feyz aldığı, bereketlendiği, gönlünü genişlettiği bir şeyhtir. Bu durum, Yunus’un şiirlerinden anlaşılıyor.” ifadelerini kullandı.

“Farklı Bakış” Sami Bayrakcı’nın sunumuyla her Pazartesi saat 22.00’de Diyanet TV’de…