Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
28.11.2018

Dr. Arslan: Gençlerimiz, Rabbimizin müjdesi olduklarını unutmasınlar

Dr. Elif Arslan Mevlid-i Nebi Haftası çerçevesinde Afyonkarahisar’da bir konferans verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Elif Arslan 2018 yılıMevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Afyon'da “Hz. Muhammed ve Gençlik” temalı bir konferans verdi.

"Bizim varımız yoğumuz gençlerimizdir"

Afyonkarahisar İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasında“Gençlerimiz, bizim varımız, yoğumuz, geleceğimizdir.” diyen İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, doğal afetlerde kendi canlarını evlatlarının yaşaması uğruna feda eden, cansız bedeninin altında yavrusu canlı olarak kurtarılan anneleri örnek göstererek Müslüman toplumların gençleri aynı duyarlılıkla ve merhametle korumasının gerekliliğine işaret etti ve şöyle devam etti:

"Gençlere, ruhlarını incitmeden yol gösterin"

“Gençlerimizin sağlıklı gelişimleri için,  gençlik çağının özelliklerini iyi bilmemiz, onlarla sıkı iletişim halinde olmamız, bunun yanında çağımızın getirdiği gelişmeleri takip etmemiz şarttır. Gence, "senin karşındayım" değil, Efendimiz (s.a.s.)’ın yaptığı gibi "senin yanındayım" mesajı vermek, birey olduklarını unutmayıp hak ettikleri saygıyı göstermek onları kazanmamızın en önemli yoludur. Onları, ruhlarını incitmeden davranışına yönelik yol göstermek, rehberlik etmek biz din görevlilerinin yükümlülüğüdür. Çünkü gençlerimiz bu dönemi ne kadar sağlıklı ve İslam’ın çizdiği çerçevede geçirirse o kadar sağlıklı ve şahsiyetli bir yetişkin olacaklardır.”

"Gençlerin enerjisi sosyal faaliyetlere kanalize etmeliyiz"

Gençlerimize örnek olacak bir şahsiyet ararken Peygamber Efendimizden (s.a.s.) daha inanılır, daha güvenilir, daha güzel bir örnek olmadığını vurgulayan Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire BaşkanıDr. Elif Arslan ise “Efendimizin daha gençliğinde Hilfü'l-fudul isimli mazlumların haklarını savunan ve onlara destek olan bir cemiyetin kuruluşunda önder olduğunu görüyoruz. Peygamberimizin genç yaşında böylesi güzel işlere önayak olması, bize gençliğin enerji ve dinamizmini, mertlik ve çevikliğini hayır işlerine, sosyal faaliyetlere kanalize etmemizin, onların toplumsal sorunlara duyarlılığını artırmaya yardımcı olarak şahsiyetlerinin gelişmesine zemin hazırladığını anlatmaktadır.” şeklinde konuştu.

"Mutluluk ve huzur hangi çabaların içinde gizlidir?"

Konuşmasının devamında inancından vazgeçmesi için yapılan bütün tekliflere karşı: 'Bir elime güneşi, diğer elime ayı verseniz ben bu yoldan dönmem.' diyen Efendimizin bu kararlılığının 21. yy’da günübirlik yaşayan, ne istediğini bilmeyen, hiçbir şeyden tatmin ve mutlu olmayan insana huzurun ve mutluluğun hangi amaç ve çabaların içinde gizli olduğunu haykırdığını belirten Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençlerimiz, Rabbimizin müjdesi olduklarını unutmasınlar"

"Birtakım sorgulamaların, gelgitlerin yaşandığı fırtınalı bir dönem olan gençlik ömür sermayesinin en önemli kazanımdır. Peygamberimiz, kişi ahiret yolculuğunda gençlik dönemini nerede tükettiği ile ilgili sorguya çekilmeden yoluna devam edemeyecektir. Hesap gününde arşın gölgesinde gölgelenecek olan yedi sınıftan biri, neşe ve huzuru rabbine ibadette arayan, ona kulluk ederek tertemiz bir hayat geçirenlerdir. Gençlerimiz, Rabbimizin bu müjdesi olduklarını unutmasınlar.”

"Hz. Ali sadece 12 yaşındaydı"

“Genç denilince aklına deneyimsizlik gelenler yanılıyor.” şeklinde konuşan Dr. Arslan: “Hz. Muhammed (s.a.s.), Mekke’den Mediye’ye hicret edeceği sırada müşrikler gittiğini fark etmesin diye gece yatağında yerine yatmak isteyen Hz. Ali, sadece 12 yaşındaydı.

Konferans sonrasında kız imam hatip liselerinde eğitim alan ve KYK yurdunda barınan öğrencilerle buluşan Dr. Elif Arslan, öğrencilere Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri ile ilgili bilgi vererek "Hz. Peygamber ve Gençlik" başlıklı bir sunum yaptı.


Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü​