Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
25.02.2022

​ "Dünya Müslümanları" belgesel serisi yayında

Diyanet İşleri Başkanlığı Dijital Yayınlar Daire Başkanlığınca hazırlanarak dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Müslüman topluluklarının hikâyelerini tarihi bilgiler ışığında anlatan "Dünya Müslümanları " belgesel serisi Diyanet Yayınları Youtube kanalınİslam Dünya'ya Nasıl Yayıldı?

Dünya nüfusunun 1,8 milyar inananı ile %23'ünü oluşturan Müslümanların kültürel derinlikleri, tarihi kökleriyle birlikte inanç serüvenlerini, acılarını, özgürlük mücadelelerini ve bugünkü yaşam biçimlerini ele alıyor.

Dünyadaki farklı yaşam tarzına sahip Müslümanların ülke tarihinde ilk ortaya çıkışını, tarihi gelişimini, siyasi-sosyal ve kültürel dönüşümlerinin izini sürüyor.

Sahâbe-i Kirâm'dan “Vehb b. Ebi Kebşe'nin başkent Changan'a gidişiyle birlikte Çin'de başlayan İslamlaşma süreci.

Sulu sahillerine ulaşan ilk Müslüman-Arap tüccarı “Tuan Mashaika" ve Müslüman Moroların özgürlük mücadelesi.

19. Yüzyılın sonlarında İslam'la tanışan ve 2021 yılında 51 Müslümanın şehit olduğu cami saldırısıyla dünya tarihine geçen Yeni Zelanda Müslümanları.

İslam'ın Asya'daki Kalesi

Dünyadaki en fazla Müslüman bulunan ülke olma özelliğini taşıyan ve pek çok farklı etnik ve kültürel unsurun bir arada yaşadığı Endonezya İslam'ın Asya'daki Kalesi, İslam coğrafyasının doğu ucunda yurdu.

Dünya Müslümanları hakkında geniş çalışmalar yapmak isteyenler için bir başlangıç niteliğinde.

Program, her hafta Perşembe günü https://youtube.com/c/yayindiyanet youtube kanalında.​