Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
17.12.2020

Namazgâhlar her cuma Diyanet TV’de

Türkiye’deki namazgâhların tanıtıldığı "Namazgâhlar" programının bu hafta ekranlara gelen bölümünde “On Gözlü Köprü Namazgâhı” anlatıldı.

Diyanet TV’de ekranlara gelen ve Türkiye’deki namazgâhların ele alındığı “Namazgâhlar” programında bu hafta, Diyarbakır’da bulunan “On Gözlü Köprü Namazgâhı” tanıtıldı.

Doç. Dr. Nuri Seçgin’in konuk olduğu programda; “Namazgâh nedir?”, “On Gözlü Köprü Namazgâhı’nın önemi nedir?” sorularına cevap verildi.

Namazgâhların Türk-İslam tarihindeki önemine değinen Prof. Dr. Seçgin, “Namazgâhlar Türk-İslam mimarisinde ibadet amacıyla inşa edilmiş yapı tiplerinden biridir. Kökeni, İslamiyet'in ilk dönemlerine kadar uzanır. İlk dönemlerinde olduğu gibi cenaze namazları cami dışında kılındığı için şehrin mezarlıklarında musalla adı verilen ibadet alanları oluşturulmuştur.” dedi.

Seçgin, “On Gözlü Köprü Namazgâhı”nın Türk-İslam tarihi açısından önemini ise şu sözlerle dile getirdi:

“Namazgâhlar içerisinde elbette çok sayıda önemli örnekten bahsedilebilir. Bunlardan bir tanesi de Diyarbakır'da bulunan ‘On Gözlü Köprü Namazgâhı’dır. Diyarbakır'daki ‘On Gözlü Köprü Namazgâhı’, Mardin kapısının yaklaşık 3 km. dışında yer alır. Kaynaklarda 'Dicle Köprüsü' veya 'Silvan Köprüsü' olarak da anılan ‘On Gözlü Köprü’, yaklaşık 172 metre uzunluğundadır. Mervanoğlları zamanında Nizamüddevle Nasr tarafından yaptırılan köprü 1065 tarihlidir. İnşa kitabesinden de bu görülebilmektedir. Diyarbakır'daki ‘On Gözlü Köprü Namazgâhı’nın özelliği, bir köprüyle ilişkilendirilmiş olmasıdır. Elbette köprü de bir yol ağının parçası olduğu için burada ‘On Gözlü Köprü Namazgâhı’nın hem yol ile hem de köprü ile ilişkilendirilmiş olması, bu yapının önemli bir özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır.”

“Namazgâhlar” her cuma saat 13.45’te Diyanet TV’de…