Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
25.11.2020

Diyanet TV'den çocuklara özel programlar

Diyanet TV yeni yayın döneminde bir taraftan yeni ve özgün programları izleyiciyle buluştururken diğer taraftan çocuklara özel programlar hazırlıyor.

Birbirinden farklı ve zengin içeriğe sahip çok sayıda programı yeni yayın döneminde izleyiciyle buluşturan Diyanet TV, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim gören çocuklara yönelik çok sayıda programı ekranlara getiriyor.

Diyanet TV'den çocuklara özel programlar

Diyanet TV, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim sürecindeki çocuklara özel programlar hazırladı. Hafta içi her gün saat 17.00’de başlayacak Diyanet TV çocuk kuşağı, hafta sonu saat 10.00’dan itibaren yayınlanacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde kalan çocuklar, birbirinden eğlenceli ve öğretici çizgi filmlerin yanı sıra birçok çocuk programını Diyanet TV ekranlarından takip edecek.

Uzaktan eğitim sürecinde çocuklara özel programlar hazırlayan Diyanet TV, Kur'an kursundan çizgi filmlere çocuk programlarından tiyatroya kadar birbirinden eğlenceli ve öğretici programlarla çocukları buluşturuyor.

“Şeker Hoca” ile Nasreddin Hoca’nın fıkraları ve birbirinden keyifli hikayelerin çocuklara anlatıldığı Diyanet TV’de “Dinimi Öğreniyorum” programıyla Hz. Peygamber'in güzel ahlakını, dinin inanç ve esasları çocuklara aktarılıyor.

“Harfler Köyü” çizgi filmi ile çocukların eğlenirken bir yandan da Kur'an harflerini öğrenmeleri amaçlanırken “Yusuf'un Dünyası” çizgi filmi ile temizlik, beslenme gibi temel konuları anlatılıyor.

Çizgi filmler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Hz. Muhammed’in hayatından örneklerle merhamet, yardımlaşma ve paylaşmanın önemi “Dedemin Öyküleri” ve “Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis” ile çocuklara aktarılırken, “Gezgin ile Meraklı” da ülkemizin ve İslam coğrafyasının kültürel mirasları tanıtılıyor.

Diyanet TV’den haftanın yedi günü çocuk kuşağı

“3-2-1”

Diyanet TV, 3-2-1 adlı yarışma programıyla çocukların öğrenirken eğlenmesini sağlıyor. Yapboz tamamlama, bilmece bulma, çember atma ve nokta doldurma gibi farklı yarışmalarla yarışan çocuklar eğlenirken öğrenmenin keyfini Diyanet TV ekranlarında yaşıyor. Yapboz tamamlama oyunuyla tamamlanan yapboz ortaya çıkan İslami eserler hakkında bilgiler verilirken nokta doldurma oyunuyla verilen bilgileri tamamlıyorlar.

“Evdeyiz”

Diyanet TV'de ekranlara gelen “Evdeyiz” de salgın sürecinde zamanının çoğunu evde geçiren çocuklara daha iyi vakit geçirmeleri için tavsiyelerde bulunuluyor.

Birbirinden eğlenceli resim, el işi çalışmaları yapılıyor. Çocuklar ve gençlere uzmanlar tarafından beslenme, temizlik ve daha birçok konuda tavsiyelerde bulunulurken kitap köşesiyle birbirinden güzel kitaplar çocuklara tanıtılıyor.

“Hikayelerle Çocuk Tiyatrosu”

Diyanet TV’de yayınlanan çocuk tiyatrosunda toplumsal ve insani değerlere dikkat çekiliyor. İzlemesi birbirinden keyifli tiyatro oyunlarında çocuklara hayvan sevgisi, güzel ahlak, tevazu, temizlik, merhamet, dürüstlük gibi konular anlatılıyor.

“Bir Çocuk Bir Dünya”

“Bir Çocuk Bir Dünya” adlı programda çocuklar eğlenirken öğreniyor. Kur’an Kursu Öğreticisi Esra Şahin’in sunduğu programda, çocukların renkli dünyalarına inilerek keyifli bir sohbet gerçekleştiriliyor.

Çocukların konuk olduğu programda, her hafta üç minik konukla temizlik, beslenme gibi konulara değiniliyor. Sorulan sorulara yanıt veren minik konuklar sohbet tadında güzel bir programı izleyiciyle buluşturuyor.

“Taktak ile Tıktık”

Diyanet TV’de ekranlara gelen  “Taktak ile Tıktık” ta çocuklar deyimler ve atasözlerini öğreniyorlar. Sevimli ağaçkakanlar Taktak ile Tıktık çocuklara atasözleri ve deyimleri öğretiyor.

Çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlayan Diyanet TV'nin yeni programı “Taktak ile Tıktık” ta okumayı araştırmayı seven meraklı ağaçkakan Taktak bir o kadar tembel olan arkadaşı Tıktık'a “Sabrın Sonu Selamettir” “Damlaya Damlaya Göl Olur“ “Sakla Samanı Gelir Zamanı” “Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” gibi pek çok atasözü ve deyimi öğretiyor.

“Çocuğuz Kur'an Okuyoruz”

Kur’an-ı Kerim’i yeni ve özgün bir yöntemle öğretildiği programda çocuklar Ses Temelli Elifba Yöntemi ile Kur'an okumayı öğreniyorlar.

Kur’an okumanın programa katılan 12 öğrenciye 12 günde öğretildiği programda, öğrencilerin gösterdiği gelişmeler izleyiciler tarafından da takip edilebiliyor.

Diyanet TV’nin çocuk kuşağı hafta içi her gün saat 17.00’de ekranlara gelirken kuşağı hafta sonu saat 10.00’da Diyanet TV’de…