Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
11.11.2020

Asr-ı Saadet adlı radyo tiyatrosu dinleyiciyle buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığınca Hz. Muhammed'in (s.a.s.) ve ashabının anlatılması amacıyla 160 bölüm halinde hazırlanan "Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet" isimli radyo tiyatrosu, dinleyiciyle buluştu.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Hz. Muhammed'in (s.a.s.) ve ashabının anlatılması amacıyla 160 bölüm halinde hazırlanan "Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet" isimli radyo tiyatrosu, dinleyiciyle buluştu.

Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan eser, Diyanet Radyo'da her gün saat 09.00, 17.45 ve 02.00'de 8-10 dakikalık bölümler halinde yayınlanacak.

"Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet" adlı radyo tiyatrosu, TRT iş birliğinde çizgi film formatına da çevrilecek.

Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, projenin geniş bir kadro ve uzun soluklu çalışmayla 3 yılda hazırlandığını kaydetti.

Kapsamlı bir proje olduğunu vurgulayan Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, "890 karakterin yer aldığı, 100 profesyonel seslendirme sanatçısının görev yaptığı, 120 kişilik bir ekiple hayata geçirilen dünya çapında kapsamı itibarıyla benzeri olmayan bir proje. 160 bölümden oluşması da bunun ne denli kapsamlı bir çalışma olduğunu ortaya koyuyor." diye konuştu.

Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt,  radyo tiyatrosu için “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından böyle bir projenin yapılmış olması sahih kaynaklara dayanan doğru bir siyer anlatımını insanımıza ulaştırmayı sağladı.” ifadelerini kullandı. 

Kurt, şöyle devam etti:

“Peygamber Efendimizin buyrukları direkt kendi dilinden değil dolaylı anlatım yoluyla aktarıldı. Peygamber Efendimiz seslendirilmedi. Peygamber Efendimize hürmeten filmlerde de malumunuz görüntüsü kullanılmaz. Sesi de direkt olarak kullanılmadı ama dolaylı bir anlatımla seslendirilmiş oldu. Peygamberimizin mesajları belli bir netlikte insanımıza ulaştırıldı.”

Radyo tiyatrosu çalışması kapsamında yapılacak projelere değinen Kurt, "Sahabi hayatları konusunda da radyo tiyatrosu çalışmalarımız olacak. Bunun peşine inşallah onlar da gelecek." dedi.

"Peygamber Efendimizin evrensel mesajlarını insanlara ulaştırıyoruz"

Kurt, son günlerde Fransa’da meydana gelen İslam karşıtı uygulamalara da değinerek, şunları kaydetti:

"İslam karşıtlığı Peygamber Efendimiz üzerinden Fransa'da bugünlerde kışkırtılmaya çalışılıyor. Mevlid-i Nebi Haftası'ndayız. Peygamber Efendimizin hayatını, insanlığa getirdiği evrensel mesajları, sevgiye, barışa, huzura dair öğretilerini bu hafta vesilesiyle insanlara ulaştırıyoruz. Bu sebeple bütün vatandaşlarımızın hem kendilerinin hatırlamaları hem de çocuklarımızın Peygamberimizin bütün insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkaran evrensel mesajlarını öğrenmesi için projeye sahip çıkmalarını, takip etmelerini önemle hatırlatmak istiyorum."