Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
13.07.2020

Gençlerin kafasına takılan soruların cevabı bu programda

Diyanet TV, yaz sezonu için birbirinden güzel programları izleyiciyle buluşturuyor. Diyanet TV'de ekranlara gelen 'Kafama Takıldı' adlı programda, İslam inanç esaslarına ilişkin sorulara cevap veriliyor.

Farklı bakış açılarıyla soruların cevap bulduğu ve sohbet tadında geçen programda, 'Allah hakkında soru sorabilir miyim?' 'Allah'ı Neden Göremiyoruz?' gibi sorulara cevap verilerek, inancın temel kavramlarına ilişkin soru işaretleri ortadan kaldırılıyor.

Programın sunucusu Şule Kala ‘Kafama Takıldı’ hakkında merak edilenleri cevapladı. Kala, inanca ve inancın konusu olan temel kavramlara ilişkin soruların farklı bir bakış açısıyla yanıtlandığı programın içeriğine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Arayışta olan herkese, yol göstermeyi hedefliyoruz

Hepimiz çocukluk çağımızdan itibaren çok çeşitli sorular sorarız. Bazen, sadece kendimize bazen de bizi yetiştiren ebeveynlerimize ya da öğretmenlerimize. Hepimiz, bu sorulara anlamlı cevaplar bulabilecek kadar şanslı olamayabiliyoruz. Çünkü çevremizdeki yetişkinler de hayatlarında bu soruları yanıtlayamamış bireyler olabiliyor. Fakat buna doyurucu cevap alabilen insan çok azdır. Mesela ‘Allah en büyükse onu neden göremiyorum?’ sorusunun cevabı, çocuk yaşlarda merak edilir. İşte biz, hâlâ cevaplanamayan sorular konusunda arayışta olan bireylere, yol göstermeyi hedefliyoruz.

Hayatı anlamlandırma serüvenindeki insanın, sorduğu sorular üzerinden, beyin fırtınası yaparak cevaplara ulaşıyoruz. Program, arayışta olan herkese hitap ediyor. Fakat program içeriğini hazırlarken bilhassa ergenlik çağındaki gençler hatta ilkokul çağındaki çocuklar için bir dil oluşturmaya çalıştık. Bu dil, mümkün olduğunca derinliği olan, akıl yürütme odaklı, bir tarz içeriyor. Dolayısıyla izleyicilerimizi ‘ergenlik dönemi gençler’ diye sınırlamak istemiyorum. Arayış içinde olan herkes bizim bu programı ilgiyle takip ediyor. Çocuklarıyla birlikte seyreden ebeveynlerin tepkileri de bunu doğruluyor.

Anlattıklarımız gençlere yönelik; keyifli, kısa ve öz

İletişim yöntemlerimiz değişti. Hepimiz çok hızlı hayatlar yaşıyoruz. Bu nedenle hiçbir şeyi uzun uzun dinlemeye vaktimiz de tahammülümüz de yok maalesef. Bu yüzden mümkün olan en kısa ama öz, en keyifli ama düşündürücü şekilde, zor sorulara kolay cevaplar hazırladık.

Bir defa bu soruların cevaplarının sanıldığı kadar zor olmadığını görüyorlar. Hatta çoğu tepki, ‘Program çok kısa ama inanılmaz doyurucu, lezzetli.’ şeklinde oluyor. Çünkü çoğu insan bu kadar kolay ve kısa cevaplanabileceğini düşünmüyor. Oysa meselenin özü kavrandığında insan beyni, bu soruların cevaplarını kendi sistematiği içinde çözebilmeye eğilimli. Dolayısıyla biz sadece ipin ucundaki düğümü açmış oluyoruz, gerisi kendiliğinden sökülüp gidiyor.

Bunun dışında yeni neslin mesele çözmedeki beklentisindeki temel kriter ‘eğlenmek’ ya da ‘sıkılmamak’ programın kısa oluşu, görsel efektlerle destekleniyor oluşu da sanırım, onların bu beklentilerini karşılıyor.

'Kafama Takıldı' Şule Kala'nın sunumuyla hafta içi her gün saat 17.30'da Diyanet TV'de...