Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
14.01.2020

Prof. Dr. Fuat Sezgin Belgeseli ikinci bölümüyle ekranlara geldi

Diyanet TV'nin hazırladığı Prof. Dr. Fuat Sezgin belgeseli ikinci bölümüyle ekranlara geldi. Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hayatının kapsamlı bir şekilde ele alındığı ve iki bölümden oluşan belgeselde, Sezgin’in hayatı ve eserleri izleyiciye aktarıldı.

Sezgin’in aile hayatından bilim tarihi alanında yaptığı çalışmalara kadar birçok konunun geniş yelpazede ele alındığı belgeselde, Fuat Sezgin’in hayatı ve bilim dünyası için yaptıkları, yakın çevresi, ailesi, öğrencileri tarafından anlatıldı.

Belgeselde, İstanbul'da üniversite öğrenimi gördüğü sıralarda Türkiye'de Türkoloji'nin kurucusu olan Prof. Dr. Hellmut Ritter'in konferansından ilham alan Sezgin'in hayatı ve çalışmalarının anlatıldığı belgeselde, Sezgin’in “Şarkiyat Araştırmaları” na nasıl yöneldiği ve alanında tahsilini tamamlarken yaptığı çalışmalar da izleyiciye aktarıldı.

15 ciltten oluşan ve 250’ye yakın konu başlığı ile yayınlanan  “İslâm Tarihi ve Medeniyeti Külliyatı” gibi İslam dünyasına ışık tutan önemli eserlerinin de anlatılacağı belgeselde, Fuat Sezgin’in bilime olan katkılarına yer verildi.

2019 yılı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından “2019 Fuat Sezgin Yılı” ilan edilmişti. “2019 Fuat Sezgin Yılı”nda, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in bilim dünyası için yaptığı çalışmalar ve bilime katkıları, birçok üniversite, kurum ve kuruluşlarda yapılan etkinliklerle anlatılmıştı.

“2019 Fuat Sezgin Yılı” na özel hazırladığı “Mim” adlı animasyon serisinde İslam dünyası bilim adamlarının, buluşları ve insanlığa katkılarını ekranlara getiren Diyanet TV, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını ve bilim dünyası için yaptıklarını da "Prof. Dr. Fuat Sezgin Belgeseli" ile ekranlara getirdi.