Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
13.01.2020

Diyanet TV’nin Beklenen Belgeselinin ilk bölümü izleyiciyle buluştu

Diyanet TV’de uzun zamandır beklenen “Göç ile Değişen Hayatlar” adlı göç belgeseli başladı.

Çekimleri Diyanet TV tarafından on ayda tamamlanan ve yirmi kişilik ekiple çalışılan belgeselde,  yaşadıkları coğrafyanın, savaş ve sıkıntılarından dolayı Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan insanların hayatları ele alınıyor.

Irak, Afganistan, Suriye, Mısır, Filistin’de yaşanan savaşlardan ve acılardan dolayı Türkiye’ye göç eden Müslümanların hayatlarının anlatıldığı belgeselde, Müslümanların yaşadığı sıkıntılar, coğrafyanın maruz kaldığı bölgesel çatışmalar ve bunlardan dolayı yaşanan göç serüveni anlatılıyor.

Belgeselde, toplumlar arası yardımlaşmanın önemine değinilirken Türkiye’nin savaş mağdurlarına yaptığı yardımlara dikkat çekiliyor. Göç eden Müslümanların, Türkiye’de yaşadığı sürede mesleklerini nasıl icra ettikleri de ele alınıyor.

“Göç ile Değişen Hayatlar”

Her bölümünde farklı bir göç hikayesinin anlatılacağı “Göç ile Değişen Hayatlar”ın ilk bölümünde  “Evlatlarının İzinde” konu başlığı ele alındı. Genç bir anne olan Suriyeli Şahed Alaar’ın izini kaybettiği çocuklarını bulmak için verdiği büyük mücadele, Alaar’ın kendi dilinden izleyiciye aktarıldı.

Suriye’nin Halep şehrinde sivillere yönelik yaşanan saldırılara maruz kalan Şahed Alaar’ın ailesi, hayatı ve Suriye’den Türkiye’ye göç etme süreciyle birlikte, bu süreçte izini kaybettiği çocuklarını bulmak için verdiği büyük mücadelede ekranlara geldi.


Göç İle Değişen Hayatlar - Tanıtım