Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
01.04.2019

DİYANET KÜTÜPHANESİ KÜTÜPHANE HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Kütüphane Haftası münasebetiyle Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet Kütüphanesi konferans salonunda bir konferans ve program tertip edildi.

Kütüphane Haftası münasebetiyle Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet Kütüphanesi konferans salonunda bir konferans ve program tertip edildi. Programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Muslu, Dr. Burhan İşliyen, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve davetliler katıldı.  

Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Muhammet Mansur Sağır tarafından okunan Kur'an-ı Kerim'den sonra Dini yayınlar Genel Müdürü  Dr. Fatih Kurt açılış ve selamlama konuşması yaptı. Fatih Kurt, Türkiye'de insanların TV izleme ve sosyal medya kullanımına oldukça uzun vakitler ayırdığını, okuma alışkanlığının ise % 3-4 oranlarında olmasının kaygı verici ve üzücü olduğunu ifade etti. 

Diyanet Kütüphanesi tanıtım filminin katılımcılara sunumundan sonra Diyanet Kütüphanesinden en çok ödünç kitap alan üç okuyucuya hediye takdimi yapıldı.                                  

Programa konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Sadettin Ökten; “Medeniyet Tasavvuru ve Kütüphaneler"konulu konferansında şunları söyledi: “Şehirlerin hafızaları ve değerleri vardır. Şehir, içinde yaşayan insanlara bu değerleri hatırlatmalı ve şehir onlara o değerlerin birikimlerini kaybettirmemenin hazzını yaşamalı. İşte burada kütüphaneler devreye girer. Kütüphaneler de şehirlerin hafızasıdır. Kütüphanedeki kitaplar büyük bir okyanus. Kitabın da kütüphanenin de sınırı yok. İnsan kütüphane okyanusunda dünyayı ve kendini tanır."​

zzzzxx.jpg

Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında Reyyan Anaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından kütüphane konferans ve sergi salonunda program yapıldı. Öğrencilerin hazırladıkları kitap ve kütüphane temalı sergi sunumu sonrası Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Elif Arslan bir konuşma yaptı. Arslan konuşmasında Diyanet kütüphanesinde çocuk kitapları özel bölümü oluşturulacağını belirtti. Kitap okuyan, düşünen ve anlayan bir neslin yetişmesi temennisini dile getirdi. Programda tiyatral bir sunumla masal okuma etkinliği yapıldı.​

Kütüphaneler Haftası münasebetiyle üniversite, imam hatip lisesi ve diğer okullardan çok sayıda öğrenci, okur ve kitapsever Diyanet Kütüphanesini ziyaret ettiler. Gruplara yönelik konferans salonunda bilgilendirme ve tanıtım programları tertip edildi. Öğrencilere çeşitli kitaplar hediye edildi.