Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
31.12.2018

Diyanet TV dini tematik kanallar arasında birinci sırada

Müstakil frekansıyla yayın hayatına özgün bir şekilde devam eden Diyanet Tv, tematik kanallar arasında en çok izlenen kanal oldu.

Diyanet Tv Tanıtım Programı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı Diyanet Tv’nin, popüler kaygıların ve reyting arayışlarının ötesinde, sahih kaynaklara dayalı sağlam bir zeminde dini yayıncılık yapmayı ilke edindiğini ifade ederek, Başkanlık tarafından yapılan bir kamuoyu araştırmasını paylaştı.

Prof. Dr. Martı, “Radyo ve televizyon hizmetlerimizle ilgili vatandaşlarımızın memnuniyet düzeyini belirlemek ve yayın politikamıza yön vermek üzere,bu yıl Başkanlığımız tarafından yaptırılan kamuoyu araştırmasına göre en çok izlenen televizyon kanalları arasında Diyanet TV 15. sırada olup, dini tematik kanallar arasında 1. sırada yer almaktadır. Kanalımız, zengin teknik donanımı ve din diline hakim tecrübeli personeliyle din ve ahlaktan tarih ve medeniyete, günlük hayattan toplum ve sanata uzanan geniş bir yelpazede vatandaşlarımızın evine misafir olmaya devam edecektir.” dedi.

İnsanın varoluşu gereği ihtiyaçlarını karşılamak ve birtakım amaçlarına ulaşmak için tabiatı kullanan, dönüştüren, yönlendiren bir varlık olduğunu, bu özelliği ile teknolojiye ve iletişime ilgi duyduğunu vurgulayan Prof. Dr Martı, “Kur'an'ın hem tabiattaki varlıkları hem de bunlardan insan emeği ile elde edilen ürünleri ayet olarak adlandırması ve bir ayrım gözetmeksizin ilahi mesajı bu ayetler üzerinden sunması, teknolojik ürünlerin de bu amaçla kullanılabileceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

İletişim teknolojilerinin ulaştığı zirvenin riskleri bir kenara bırakıldığında, iyiliğe doğru giden yolda insanlığa yepyeni imkanlar sunduğuna işaret eden Martı şöyle devam etti: 

“Bireysel olduğu gibi kurumsal anlamda da hizmet ağını genişletmek, hizmet verimini ve kalitesini yükseltmek daha çok insana daha güçlü bir sesle ulaşmak isteyen herkes, radyo televizyon ve internet gibi mecraları kullanmak zorunda. Medyanın toplumsal değişim ve dönüşümün güçlü bir unsuru olduğu dikkate alındığında, medyadan bağımsız bir kurumsal yapıyı düşünmek imkansızlaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız da dinin şerefli mesajını insanımıza ulaştırmada bireysel ve toplumsal sorunlara, dini referanslardan beslenen çözümler üretmede yayıncılık faaliyetleriyle önemli bir görev ifa ediyor.

Televizyona sıklıkla yüklenen “Ailemizden biri” tanımlaması, yayın içeriklerinin aile perspektifinden değerlendirilmesini, dini ve ahlaki sınırlarımıza uygun, milli ve manevi değerlerimize saygılı bir yayıncılık yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Diyanet TV gencinden çocuğuna, kadınından erkeğine, toplumumuzun bütün kesimlerine “Güvenle İzleyin” davetiyle ulaşmaktadır.”


Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü